Plasty sú naším každodenným spoločníkom. Nájdeme ich aj tam, kde by sme vôbec nečakali. Každú minútu na našej planéte pribudnú kilogramy zbytočného plastového odpadu.
Celosvetový problém s recykláciou tohto materiálu len tak nezmeníme. Aj malou čiastkou však môžeme prispieť k tomu, aby bolo nepotrebných plastov menej. Každý jeden deň sa stretneme s hromadou plastov. Stačí ísť na nákup do obchodu. Prinesieme si odtiaľ mikroténové vrecká a rukavice na naberanie pečiva, množstvo plastových téglikov, fliaš či nepotrebných vecí do domácnosti. Dáš si pri ceste do práce kávu so sebou? Aj zdanlivo ekologický papierový pohár má vo vnútri tenkú plastovú vrstvu. Bez nej by lahodný nápoj rýchlo skončil na tvojom oblečení. Ľudia radi nakupujú výrobky z plastu aj pre ich nízku cenu. Hľadáš nové kryty na iPhone? Nenechaj sa zlákať „výhodnou“ cenou na známych ázijských portáloch. Možno ušetríš pár eur, no dostaneš nerecyklovateľný kúsok, ktorého preprava zbytočne prispeje k uhlíkovej stope. Dokonca už aj pri krytoch na telefón existujú ekologickejšie alternatívy. Vyskúšaj napríklad netradičné drevené obaly.
Plasty sú naozaj všade, niekedy aj vo veciach, pri ktorých by si to vôbec nečakal. Toto je pár príkladov:
Konzervy - Áno, aj kovové konzervy môžu byť potiahnuté tenkou plastovou vrstvou.
Syntetické materiály - Polyester, nylon či akryl – všetky tieto používané textilné materiály sú vyrábané z plastov.
Detské vlhčené obrúsky a plienky - Čo si myslíš, že stojí za skvelou absorbčnou schopnosťou plienok?
Ženské hygienické vložky - Podobná situácia ako pri plienkach.
Žuvačky - Áno, aj bežné žuvačky môžu obsahovať plast. Jednou z ich zložiek býva polyvinylacetát, čo je druh syntetického polyméru, teda plastu.
Lepidlá - Polyvinylacetát obsahujú aj bežne používané lepidlá, napríklad taký Herkules.
Cigaretové filtre - Cigaretové filtre sa vyrábajú z acetylcelulózy – ďalšieho druhu plastu.
Cesta za bezplastovou domácnosťou nie je ľahká a nikto netvrdí, že sa musíš plastov zbaviť úplne. Ekologický životný štýl neznamená, že všetko neekologické zo svojej domácnosti vyhodíš a nakúpiš nové kúsky z udržateľných materiálov. Takýmto správaním by vznikol len ďalší zbytočný odpad. Najdôležitejšie je veci využívať naplno, a až keď naozaj doslúžia, treba sa poobzerať po vhodnejších alternatívach. Toto je zopár z nich:
Nehrdzavejúca oceľ - Odolný a dlhotrvajúci materiál. Ideálna voľba, ak potrebuješ kvalitné dózy na jedlo do práce. Nádoby z nehrdzavejúcej ocele sa ľahko čistia, nezačnú po niekoľkých použitiach zapáchať a pri správnej starostlivosti ich môžeš používať donekonečna. Alternatívou z nehrdzavejúcej ocele môžeš nahradiť aj jednorazové plastové poháre alebo misky.
Prírodné vlákna - Ak ti doslúžilo tvoje obľúbené tričko, uterák či kuchynská utierka, skús sa namiesto lacnejších syntetických materiálov poobzerať po tých prírodných. Hľadaj kúsky z organickej bavlny, vlny, ľanu, konope alebo bambusu. Vždy sa však uisti, že výrobok, ktorý kupuješ, má 100 % zloženie z týchto materiálov. Niekedy sa stáva, že predajca uvedie na štítku prírodnú zložku len pre zvýšenie predaja a v konečnom dôsledku je jej v zložení mizivé množstvo.
Drevo - Aj drevo môže byť skvelou voľbou, ak pochádza z udržateľných zdrojov a nie je doplnené o chemické látky. Domácnosť môžeš obohatiť o drevené misky, taniere či príbory alebo vyskúšať zubnú kefku s drevenou rúčkou. Lacnou a udržateľnou alternatívou sú aj výrobky z bambusu. Tu si však tiež treba dať pozor. Niektorí predajcovia využívajú pri výrobe aj epoxidovú živicu, ktorá je takisto druhom plastu.
Sklo - Sklo je úžasným materiálom. Hoci sa v prírode len tak nerozloží, dá sa opakovane recyklovať a aj tak nestratí na kvalite. Do sklenených dózičiek vlastne ani nemusíš veľa investovať. Stačí využiť napríklad použité zaváracie poháre či sklenené nádobky z iných lahôdok.